Wszystko o SM

Informacje dla osób dotkniętych chorobą stwardnienia rozsianego.
 

SM a stres i emocje

Stwardnienie rozsiane a stres i emocje.

Stres i emocje mają ogromny wpływ na osoby, które chorują na stwardnienie rozsiane. W tym przypadku umiejętność i świadomość, iż trzeba nad nimi zapanować jest bardzo ważna. Stres jest czynnikiem, który towarzyszy nam niemal codziennie. Osoby chorujące na stwardnienie rozsiane są na niego znacznie częściej narażone. Sprawy codzienne, np. zakupy, prowadzenie domu, opieka nad dziećmi, praca, powodują napięcia, które dodatkowo pogłębiane są przez nieprzewidywalność choroby, która zmusza do częstej zmiany planów, konieczności proszenia o pomoc, tłumaczenia się ze swojej niedyspozycji czy utratą niejednokrotnie panowania nad własnym ciałem. Te wszystkie czynniki i zarazem bardzo negatywne nastawienie i odbieranie siebie, prowadzą do niebywałego stresu. Swój stan ducha osoby cierpiące na SM uzależniają bardzo często od tego, w jaki sposób odbiera je środowisko i jak są postrzegane.

Należy zrozumieć fakt, iż każdy człowiek ma możliwość wpłynięcia na dyskomfort wywołany stresem, a co za tym idzie, każdy może skutecznie ograniczyć działanie silnych emocji. Przesądzając z góry o niepowodzeniu, czy zakładając już na wstępie, że dana sytuacja stanowi trudność, kłopot, zmartwienie czy przeszkodę, może wywołać to poczucie zagrożenia i związany z tym stres. Rodzą się zatem pytania: w jaki sposób radzić sobie ze stresem, negatywnymi i silnymi emocjami? Jak można unikać sytuacji, które powodują w nas stres? Umysł i podświadomość stanowią ogromną potęgę myśli człowieka. Nie istnieje idealny sposób, czy metoda radzenia sobie ze stresem i silnymi emocjami. Ich skuteczność zależy od wielu czynników, m.in. od źródła stresu, poziomu jego odczuwania, ba najistotniejsze ? od doświadczeń, wiedzy, charakteru, inteligencji i żywiołowości samego człowieka.

Można wymienić trzy metody radzenia sobie ze stresem:

1. Unikanie sytuacji stresowych i wyeliminowanie bodźca, który ten stres powoduje.

Należy w tym przypadku zdefiniować źródło nękającego nas stresu i zastanowić się szczerze, co takiego wywołuje w nas silne emocje. Takie zabiegi myślowe pomogą nam rozpoznać nasze potrzeby. Aby uniknąć stresu w codziennym życiu powinniśmy:

 • unikać pośpiechu i zaplanować czas tak, by wszystko zrobić w spokoju;
 • nauczyć się zachowywać równowagę między wysiłkiem fizycznym, a odpoczynkiem oraz rozgraniczać czas między pracą a życiem towarzyskim;
 • nauczyć się być asertywnym, mówić STOP, kiedy przychodzi zmęczenie i uczucie wyczerpania;
 • nauczyć się zdrowego dystansu, oswoić się ze zwrotami słownymi: "to nic takiego", "nic się nie stało", "nie ma się czym przejmować";
 • rozważnie i na miarę swoich możliwości wytyczyć sobie cele.

2. Zmiana postrzegania sytuacji, która uwolniła stres, reinterpretacja bodźca stresującego, zmiana postrzegania myślowego sytuacji nie jako zagrażającej i niepewnej.

Istotnym elementem w naszym życiu jest umiejętność rozmawiania, słuchania i interpretowania. Rozmawianie w chorobie o tym, co denerwuje i męczy, dzielenie się swoimi problemami z innymi osobami, pomaga spojrzeć na tę kwestię nieco inaczej niż w rzeczywistości, daje inny obraz i rzuca nowe światło na pogląd sprawy i istotę problemu. Możemy rozmawiać nie tylko z osobami z rodzinnego kręgu, przyjaciółmi, ale też niejednokrotnie warto zapoznać się ze stanowiskiem i opinią osoby, która nie jest z nami emocjonalnie związana i jest obiektywna.

3. Ograniczanie skutków natury fizjologicznej reakcji stresowej, kiedy już do niej doszło.

Pomocne w tym przypadku mogą być ćwiczenia rozluźniające  i uwalniające od negatywnych myśli i emocji, np. joga, medytacja lub ćwiczenia fizyczne. Zbawiennym czynnikiem relaksującym jest też rozrywka i rekreacja. W czynnikach łagodzących stres i jego skutki ważną rolę odgrywa sen, który jest zarazem jedną z najprostszych i najtańszych metod.

Niekiedy niepozornie wyglądająca sytuacja może wywołać w nas uczucie stresu i zdenerwowania, a to przekłada się automatycznie na nasze samopoczucie psychofizyczne. Objawy choroby mogą wówczas ulec pogłębieniu i zaczyna tworzyć się tzw. "błędne koło", z którego nie tak łatwo się wydostać, ale trzeba koniecznie ten wir przerwać.

Przedstawiamy tylko kilka metod, które mogą pomóc w walce ze stresem i negatywnymi emocjami. Ważne jest, aby pamiętać, że każdy sposób niwelowania skutków stresu wymaga wytrwałości, cierpliwości, niekiedy zajęć z terapeutami i specjalistami. Nade wszystko istotne jest, by mieć w sobie samozaparcie i szczerą chęć do działania, by ograniczać stres i jego skutki oraz negatywne emocje.

 

Asertywność

Czym jest asertywność, jakie korzyści z niej płyną i w czym pomaga? Jakie są prawa asertywności? Jeśli jesteście ciekawi, przeczytajcie poniżej i skonfrontujcie to z własną osobą.

ASERTYWNOŚĆ - to rodzaj postawy człowieka, który w relacjach z innymi kieruje się zasadą partnerstwa i wzajemnego szacunku. Jeśli jestem asertywny to lubię siebie oraz innych i traktuję wszystkich z godnością. To owocuje wzrostem zadowolenia z siebie i lepszą jakością życia.

1. Zachowanie asertywne nie jest zachowaniem uległym, bo polega na respektowaniu własnych praw, samodzielnym ustanawianiu granic własnej prywatności i ich obronie.

2. Zachowanie asertywne nie jest zachowaniem agresywnym, ponieważ nie narusza granic określonych przez innych ludzi.

3. Zachowanie asertywne nie jest zachowaniem manipulacyjnym, gdyż u jego podstawy leży otwartość i szczerość.

4. Poprzez asertywność możesz wywierać wpływ na zachowanie innych i to bez uciekania się do agresji, manipulacji czy ulegania pod czyjąś presją.

Jakie są korzyści z asertywności na co dzień?

 • ustanawiamy swoje granice i potrafimy ich bronić, ale z respektem traktujemy granice innych;
 • dobrze czujemy się w kontakcie ze sobą i w kontakcie z innymi;
 • potrafimy wyrażać zarówno pozytywne, jak i negatywne emocje;
 • samodzielnie sterujemy własnym życiem, kierując swoim interesem przy podejmowaniu decyzji, jednocześnie dbamy, by nie krzywdzić innych;
 • podejmujemy się realizacji własnych celów bez naruszania cudzych granic.

ASERTYWNOŚĆ pomaga w:

 • wyrażaniu pozytywnych uczuć;
 • wyrażaniu pochwał i krytyki;
 • wyrażaniu złości;
 • wyrażaniu próśb i oczekiwań;
 • wyrażaniu opinii i przekonań;
 • przyjmowaniu opinii innych osób;
 • odmawianiu;
 • wydawaniu poleceń;
 • obronie swoich praw.

ZAPYTAJ SIEBIE:

 • czy potrafisz szczerze i otwarcie mówić co myślisz i czujesz, tak aby nie ranić innych?
 • czy umiesz wyrażać wszystkie swoje uczucia, nawet te negatywne, w taki sposób, że inni nie czują się przez Ciebie dotknięci?
 • czy potrafisz odmówić koleżance, przełożonemu, partnerowi, kiedy czujesz, że naprawdę nie chcesz czegoś zrobić?
 • czy potrafisz bronić swoich praw i przekonań, tak, aby nie naruszać godności innych, a jednocześnie zachować szacunek do siebie?

PRAWA ASERTYWNOŚCI

W zrozumieniu istoty asertywności pomóc mogą sformułowane przez Herberta Fenstreheima tak zwane prawa asertywne:

1. Masz prawo do robienia tego, co chcesz - dopóty, dopóki nie rani to kogoś innego.

2. Masz prawo do zachowanie swojej godności poprzez asertywne zachowania - nawet jeśli rani to kogoś innego - dopóty, dopóki Twoje intencje nie są agresywne, lecz asertywne.

3. Masz prawo do przedstawiania innym swoich próśb - dopóty, dopóki uznajesz, że druga osoba ma prawo odmówić.

4. Istnieją takie sytuacje między ludźmi, w których prawa nie są oczywiste. Zawsze jednak masz prawo do przedyskutowania tej sprawy z drugą osobą i wyjaśnienia jej.

5. Masz prawo do korzystania ze swych praw.

PAMIĘTAJ, MASZ PRAWO BYĆ SOBĄ

 

11 przykazań dla osób z SM

1. Spójrz na siebie. Powiedz, kim jesteś i co jest dla ciebie najważniejsze. Uwierz w swą wartość i wielki cel, który chcesz osiągnąć: uzdrowienie ciała, umysły i ducha.

2. Zakażenia, wirusy, bakterie, inne mikroby - a może podłoże genetyczne? Podejrzeń wiele, ale przyczyny SM nadal pozostają nieznane. Psychoneuroimmunologia uczy, jak dobre, zdrowe myśli i uczucia sprzyjać będą twojemu zdrowieniu. One funkcjonują jak bumerang.

3. Układ nerwowy ulega regeneracji, odnawiają się osłonki, zachowane części mózgu przejmują funkcję uszkodzonych. SM jest zagadką i nigdy nic do końca nie jest stracone.

4. Twój styl życia sprzyja zdrowieniu albo pogłębia postęp choroby. Dbaj o zdrowa dietę, ruch, emocjonalną harmonię. Nie wahaj się korzystać z pomocy psychologa, bliskich, którym ufasz. Proś o pomoc duchową, gdzie jej źródło jest tobie najbliższe. Szukaj lekarza w twym wnętrzu.

5. Nie pozwól swym mięśniom popaść w rozleniwienie. Zdziwisz się, jak systematyczna gimnastyka i rehabilitacja poprawia twoje samopoczucie i twoją kondycję. Wiele form ruchowej aktywności masz do dyspozycji. Dodaj ćwiczenia wyobrażeniowe. Oddychaj. Nie pozwól na przegrzanie organizmu. Korzystaj ze słońca tylko wczesnym rankiem, ale bądź na świeżym powietrzu jak najdłużej. Jeśli nadal palisz, nie miej złudzeń, że nikotyna w czymkolwiek ci pomaga. To droga do kalectwa. Wcale nie jest za późno, by nałóg tytoniowy zastąpić nawykiem picia wody.

6. Dbaj o pełne, prawidłowe wypróżnianie się. Korzystaj z pomocy lekarza, gdy mocz zalega w pęcherzu. Czy masz już za sobą dzisiejszą gimnastykę? A ile wypiłeś wody i soku?

7. Istnieje związek pomiędzy przebiegiem SM a tym, co jesz. Diety SM-owej nie ma, ale są zasady zdrowego żywienia. Staraj się poznać je jak najlepiej. Mądre odżywianie się to niezmiernie ważny etap twojej drogi do zdrowia.

8. Nie zapominaj o higienicznym śnie i chwilach odpoczynku w ciągu dnia. Od leków nasennych lepsze są ziołowe herbatki, ćwiczenia wyobrażeniowe, spokojna muzyka, szum morza na taśmie.

9. Pamiętaj, że objawy chorobowe, to wołanie o pomoc. Należy szukać przyczyny objawów i ja likwidować, stosując poznane ci sposoby leczenia usprawniać zdrowie i harmonijne działanie.

10. Nie wpadaj w panikę, gdy przytrafi ci się rzut choroby. Lekarz, któremu ufasz, będzie wiedział, co zrobić. Poproś, by uwzględniono kurację sterydową nie dłuższą niż dwa tygodnie. Szczególnie dbaj o żołądek, dodatek potasu i osobistą higienę. Niezbędne są odpoczynek fizyczny i psychiczny, ćwiczenia fizyczne tylko bardzo łagodne, natomiast całą twoją energię zużyj na ćwiczenia wyobrażeniowe.

11. Nigdy nie trać nadziei. Z wypracowanej drogi do zdrowia nigdy nie pozwól się zepchnąć.

Źródło: "Sobie Moc" Joanna Woyciechowska

Pięknie o życiu, szczęściu i codzienności

Nigdy nie zapominaj najpiękniejszych dni twego życia! Wracaj do nich, ilekroć w twoim życiu wszystko zaczyna się walić.

Nie ma zbyt wiele czasu, by być szczęśliwym. Dni przemijają szybko. Życie jest krótkie. W księdze naszej przyszłości wpisujemy marzenia, a jakaś niewidzialna ręka nam je przekreśla. Nie mamy wtedy żadnego wyboru. Jeżeli nie jesteśmy szczęśliwi dziś, jak potrafimy być nimi jutro?

Wykorzystaj ten dzień dzisiejszy. Obiema rękoma obejmij go. Przyjmij ochoczo, co niesie ze sobą: światło, powietrze i życie, jego uśmiech, płacz, i cały cud tego dnia. Wyjdź mu naprzeciw.

Życzę ci odwagi, jaką ma słońce, które codziennie od nowa wschodzi nad wszelką nędzą świata. Niektórzy po zapadnięciu zmroku już nie potrafią uwierzyć w słońce. Brakuje im tej odrobiny cierpliwości, aby doczekać nadchodzącego poranka. Kiedy przebywasz w ciemnościach, spójrz w górę. Tam czeka na ciebie słońce. Ono nie omija nikogo. Ciebie też nie ominie, Jeśli nie schowasz się w cień. Z każdym dobrym człowiekiem, który zamieszkuje ziemię, wschodzi jakieś słońce.

Żadna noc nie może być aż tak czarna, żeby nigdzie nie można było odszukać choć jednej gwiazdy. Pustynia też nie może być aż tak beznadziejna, żeby nie można było odkryć oazy. Pogódź się z życiem, takim jakie ono jest. Zawsze gdzieś czeka jakaś mała radość. Istnieją kwiaty, które kwitną nawet w zimie.

Szczęście znajduje się w tobie. Zaczyna się na dnie twojego serca, a ty możesz je wciąż powiększać, pozostając życzliwym tam, gdzie inni bywają nieżyczliwi; pomagając tam, gdzie już nikt nie pomaga; będąc zadowolonym tam, gdzie inni tylko stawiają żądania. Ty potrafisz się uśmiechać tam, gdzie się narzeka i lamentuje, potrafisz przebaczać, gdy ludzie ci zło wyrządzają.

~Phil Bosmans